Bilişsel Bebek Araştırmaları Merkezi - BeBeM


Bir Ziyaret

Şimdilik çalışmalarımıza katılımcı alımını tamamladık. Bilim Bebeklerimize teşekkürler! 


Yakında başlayacağımız projemizde 14 ve 18 aylık bebeklerin Türkçe’nin dil özelliklerine ne kadar duyarlı olduklarını araştırıyoruz.

 

Bebekleri 14 ve 18 aylıkken iki kez merkezimize davet edeceğiz. Bebeğinizle yapacağınız bir ziyaret yaklaşık olarak yarım saatinizi alacak.

 

Merkezimize geldiğinizde BeBeM asistanları tarafından karşılanacaksınız. Bebeğiniz girdiği bu yeni ortama alışırken size onun gelişimi ile ilgili kısa sorular soracağız. 

 

Merkezimiz ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nde karşılıklı iki odadan oluşuyor. Bunlardan biri deney odası, diğeri ise kontrol odası.

Çalışmamız yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Bu süreçte bebeğiniz deney odasında sizin kucağınızda otururken karşısındaki hoparlörlerden gelen Türkçe kelimeler ya da cümleler dinleyecek. Bizler ise kamera aracılığıyla bebeğinizin bakışlarını kontrol odasından izliyor olacağız. Eğer çalışmaya birkaç kişi geldiyseniz, diğer kişiler kontrol odasında bizimle beraber deneyi izleyebilirler.

 

Çalışma süresince bebeğiniz sıkılır ve devam etmek istemezse çalışmayı durduruyoruz. Normalde 10 dakika boyunca oturmak bebeğiniz için sıkıcı olabilir, ancak dinlettiğimiz sesler bebeklerin ilgisini çekiyor ve genellikle bebeklerin çoğu çalışma boyunca sıkılmadan sözcük veya cümleleri dinliyorlar.

Çalışmamız bittikten sonra bebeklerin kepli ve diplomalı fotoğraflarını çekiyoruz ve onlara bilime olan katkısından dolayı Bilim Bebeği diploması veriyoruz. (.png)